Protetyka
W zakres protetyki wchodzi uzupełnianie zarówno utraconych tkanek zęba, jak i pojedynczych oraz mnogich braków zębowych. Utrata nawet jednego zęba, pomijając względy estetyczne, nie jest obojętna dla całego układu żucia. Ubytek taki należy uzupełnić, gdyż może to prowadzić do przesuwania się i obracania się zębów sąsiadujących z luką, “wydłużania się” zębów przeciwstawnych i zaniku kości oraz nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych.
|
Protetyka stała
Korona protetyczna to proteza stała pokrywająca zniszczoną koronę zęba lub odbudowująca ją przypadku całkowitej utraty. Koronę można wykonać się na własnym zębie, po wczęsniejszym wzmocnieniu wkładem koronowo-korzeniowym, bądź na implancie.
Most to uzupełnienie na stałe osadzone w jamie ustnej. Takie rozwiązanie zapewnia pacjentowi doskonały efekt estetyczny, czynnościowy oraz wygodę użytkowania. Główną niedogodnością w przypadku mostów konwencjonalnych jest konieczność szlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z luką.
Wyróżniamy mosty pełnoceramiczne lub złożone, w których metalowy “szkielet” pokryty jest materiałem estetycznym porcelaną imitujący barwą i kształtem brakującą część uzębienia.
Wkłady koronowo-korzeniowe – pojedyncze lub składane do odbudowy zlamanego zęba
Zęby bardzo zniszczone lub osłabione leczeniem kanałowym wzmacniamy wkładami koronowo-korzeniowymi, które cementowane są do kanału/ów zęba dzięki czemu stanowią retencję dla przyszłej korony protetycznej.
Protetyka ruchoma
Proteza szkieletowa
Jest ruchomym uzupełnieniem protetycznym, które opiera się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej, ale również na zębach – nie powoduje więc wzmożonego zaniku kości i dziąseł. Wykonana prawidłowo może służyć pacjentowi przez długie lata. Zęby osadzone są w akrylu, który jest połączony z częścią metalową.
Przy lekkim uśmiechu może zobaczyć tylko zęby i ewentualnie różowy akryl, który imituje dziąsło. Proteza utrzymuje się za pomocą klamer, które inaczej niż w protezach osiadających, nie obejmują zęba dookoła, lecz opierają się głównie na powierzchni zgryzowej. Wykonujemy ją wtedy, gdy nie możemy zaopatrzyć pacjenta protezami stałymi w postaci mostów czy implantów
Proteza szkieletowa z elementami precyzyjnymi (bez klamer)
Jest to nowoczesna proteza szkieletowa, w której zastosowano elementy precyzyjne w postaci koron teleskopowych, zatrzasków czy też zasuw. Zasuwy i zatrzaski zawierają w sobie najczęściej teflonowy element, który jest wymienialny i służy jako element mocujący oraz amortyzator pracy protetycznej.
Zaletą jest bardzo wysoka estetyka odbudowy protetycznej, dużo wyższa niż tradycyjnej protezy szkieletowej oraz komfort użytkowania.
Proteza akrylowa
Jest to uzupełnienie wykonywane z tworzywa akrylowego. Głównym wskazaniem do jej stosowania są przypadki bezzębia lub bardzo rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień
Proteza elastyczna
Stanowi alternatywę dla protezy szkieletowej. Wykonuje się ją z materiałów termoplastycznych, a zwłaszcza z akronu, dzięki temu proteza jest wytrzymała, sztywna i bardzo komfortowa w użytkowaniu. Efekt estetyczny jest lepszy w porównaniu do protez osiadających czy szkieletowych. Elementy retencyjne (klamry, ciernie, podparci) wykonane z metalu, zastąpione są pelotami,wykonanymi z tego samego materiału co proteza. Kolor pelot zbliżony jest do koloru dziąsła, dzięki czemu pozostają one prawie niewidoczne, a uśmiech może być szerszy.