Leczenie kanałowe

Endodoncja – czyli leczenie kanałowe to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób tkanek leżących wewnątrz zęba a także tkanek okołowierzchołkowych, czyli otaczających wierzchołek korzenia zęba. Leczenie kanałowe w wielu przypadkach to jedyna droga ratunku zęba przed jego usunięciem( ekstrakcją) i wieloletnie zatrzymanie zęba w jamie ustnej.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest konieczne w sytuacji kiedy miazga zębowa (nerw i naczynia krwionośne we wnętrzu zęba) znajdą się w stanie zapalenia nieodwracalnego. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest nieleczona lub nieprawidłowo leczona próchnica. Głównym objawem jest wówczas uporczywy, nasilający się ból zęba. Szybkie rozpoznanie i odpowiednio szybko rozpoczęte leczenie kanałowe pozwala wyeliminować dolegliwości bólowe przy zachowaniu własnego zęba. Leczenie kanałowe jest konieczne także we wszystkich przypadkach obumarcia (martwicy) miazgi. Nie w każdym przypadku ma to związek z próchnicą, może być również konsekwencją urazu zęba, bądź reakcją na prawidłowo założone wypełnienie będące blisko miazgi.

W naszym gabinecie wykonujemy ekstyrpację (usunięcie miazgi w znieczuleniu) – nie “zatruwamy” zęba. Dewitalizacja (zatrucie) niejednokrotnie wiąże się z dolegliwościami bólowymi i sprawia że leczenia kanałowe jest kojarzone bardzo negatywnie przez pacjentów. Leczenie kanałowe jest także alternatywą dla usunięcia zęba w przypadkach zgorzeli miazgi, rozwoju bakterii beztlenowych i zaawansowanych przypadków zapaleń tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem może być pierwotne lub wtórne. Leczenie pierwotne to leczenie zęba, który nigdy w przeszłości nie był leczony kanałowo, leczenie wtórne to ponowne leczenie kanałowe tzn. „re- endo”.

Ponowne leczenie kanałowe wykonuje się gdy leczenie pierwotne nie przyniosło pożądanego efektu, zostało nieprawidłowo przeprowadzone,  kanały nie zostały prawidłowo wypełnione na pełnej długości, wypełnienie kanałów nie było wystarczająco szczelne, gdy doszło do powikłań w postaci pozostawienia fragmentów złamanych narzędzi w kanałach,gdy nie udało się znaleźć wszystkich kanałów. Nieoceniony podczas leczenia kanałowego okazuje się mikroskop oraz kontrola za pomocą RVG ( zdjęć przy użyciu radiowizjografii)