Implanty

Implant dentystyczny jest elementem chirurgicznym, który łączy się z kością szczęki lub żuchwy, aby wspierać m.in koronę, most, protezę overdenture lub działać jako kotwica ortodontyczna . Podstawą nowoczesnych implantów dentystycznych jest proces biologiczny nazywany osteointegracją, w którym materiały, takie jak tytan i niektóre materiały ceramiczne tworzą ścisłe powiązanie z kością.

Implant – dlaczego

Często decydując się na uzupełnienie braków zębowych za pomocą implantów pacjent podejmuje decyzję ze względów estetycznych. Musimy jednakże pamiętać o holistycznym podejściu do pacjenta. Uzupełnienie jedynie zębów przednich nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż brak zębów bocznych wpływa niekorzystnie na układ żucia. Obniżona zostaje wysokość zwarcia, co może nie tylko skutkować bólem stawów skroniowo-żuchwowych i głowy ale powodować zmiany w rysach twarzy( przybiera ona charakterystyczny, starczy wygląd: zapadnięta szczęka i żuchwa, cienkie usta, liczne zmarszczki pojawiające się przy nosie i ustach)

Zęby boczne odpowiedzialne są za rozdrobnienie pokarmów, gdy ta funkcja jest zaburzona mogą się pojawić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nadkwasota, a nawet choroba wrzodowa.

Warto dodać że brak nawet jednego zęba może powodować że sąsiednie zęby pochylają się i przesuwają, a zęby przeciwstawne wysuwają się.  Zdrowe zęby narażone są na większe obciążenia, co prowadzi do ich ścierania i powstawania mikropęknięć

Uzupełnienie braków za pomocą mostów wymaga szlifowania zębów, a w  przypadku kiedy nie mamy zęba okalającego lukę często takie rozwiązanie jest niemożliwe. Implanty charakteryzują się  trwałością i solidnością, imitują naturalne zęby, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu.  Co więcej, implanty dają korzystne rozłożenie obciążeń oraz zapobiegają zanikowi kości, który następuje po utracie zębów (ruchome protezy nasilają proces zaniku kości).

Przed zabiegiem implantologicznym zalecamy pacjentom wykonanie tomografii komputerowej (TK) dającej trójwymiarowy obraz kości, co pozwala na precyzyjne zaplanowanie zabiegu implantacji. Często konieczne są zabiegi przygotowujące miejsce dla implantu tj. podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift) i augmentacja kości a następnie dopiero zabieg implantacji. Leczenie implantoprotetyczne składa się z dwóch części:

  • część chirurgiczna – wprowadzenie odpowiedniego implantu w kość; zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub sedoanalgezji,
  • część protetyczna – wykonanie korony, mostu lub innej pracy protetycznej opartej na implantach